Kõik uudised

Sõda ja maailmamajanduse ebastabiilsus on kõikuma löönud ka kindlustusäri

22. nov 2022
Kõik uudised

Sõda ja maailmamajanduse ebastabiilsus on kõikuma löönud ka kindlustusäri

22. nov 2022

Ajaloolise inflatsioonikasvu mõju on lisaks teistele valdkondadele jõudnud ka kindlustusvaldkonda - hinnatõus on tugevalt mõjutanud varakindlustuse kahjude väljamakseid ning suurt mõju on siin näha just ärikinnisvara puhul, kus mitmetel juhtudel on kindlustusobjektid kujunenud alakindlustatuks, ütles BTA varakindlustuse tootejuht Katrin Stöör.


Kahjude tegelik maksumus kindlustussummast kolmandiku suurem

Ajal, mil ehitushinnaindeks on aastaga tõusnud ligi 19% ning inflatsioon kõigub Balti riikides 25% ümber, on BTA kindlustusel mitmeid näiteid, kus ärihoonete kindlustusjuhtumite taastamistööd on kujunenud eeldatust kallimaks.Ühe viimase näitena kirjeldab BTA kindlustus juhtumit 2022. aasta kevadest, mil tormi tõttu lendas ühelt Eestimaal asuval koolihoonel pealt osa katusest. Katuse taastamiseks tehtavad kulutused kujunesid aga eeldatud summadest oluliselt kõrgemaks. Kui esialgu hinnati võimalikeks kuludeks 30 000 eurot, siis tegelikkuses kujunes katuse osaline taastamine üle 30% kallimaks. 

Kahju hüvitamisel võib rakendada kahjusumma vähendamist

„Isegi, kui kindlustuslepingutes on lubatud alakindlustus 10-20%, on tänasel päeval ehitushindade kasv lubatava alakindlustuse määra ületanud. See tähendab, et kahju hüvitamisel rakendatakse ka kahjusumma vähendamist,“ märkis Stöör.  

Sellest tingituna on tema sõnul äärmiselt oluline, et iga kindlustuslepingu sõlmimisel, olenemata sellest, kas tegemist on pikenduse või uue lepinguga, tehakse kindlaks võimalik summa, mida on tarvis ehitiste taastamiseks.

Lisaks on sealjuures oluline kontrollida ka summat, millele on kindlustatud vallasvara. Juhul, kui senini on aastate jooksul kindlustuslepingu uuendamisel jäetud summad samaks, siis hetkel valitsevas olukorras on oluline tõdeda, et tõenäoliselt on kindlustatud vara väärtus olulisel määral muutunud. Erandlikest oludest ja kõrgest inflatsioonist tulenevalt tasub üle vaadata ka lepinguid, milles hetkel ei ole vallasvarale kindlustuskaitset valitud ning kaaluda, kas praegusel hetkel tasuks seda siiski teha.  

„Veel on ettevõtete kindlustamisel soovitatav valida juurde ka kindlustuskaitse äri katkemisest tekkinud kindlustusjuhtumite vastu. Ilma vajaliku kindlustuskaitseta võib ettevõtja avastada end olukorras, kus tegevus peale kindlustusjuhtumi toimumist osutub võimatuks,“ märkis Stöör.

Vähemalt veerandi võrra on tõusnud ka paljude tarvikute ja seadmete hinnad

Ehitushindade kõrval on tõusvas trendis liikunud ka paljude masinate ja seadmete hinnad, mis võivad omakorda tõsta veelgi uuel kindlustusperioodil taastamistööde elluviimist. Sealjuures on selgelt tõusvas joones liikunud ka erinevate taastamistöödeks vajalike esemete ja tarvikute hinnad. Näiteks ärihoonetes kasutatavate siseuste asendamine on kahe aastaga kallinenud koguni 26%.

Ka ainult klaasi vahetamise hindadest on BTA kindlustusel tuua ilmekas näide, kus sama ettevõtte poolt samale hoone klaasidele tehtud pakkumine 2020. aastal oli 1900 eurot, kuid aastal 2022 juba 4600 eurot. Selliste hinnatõusude tuules suurenevad kindlustusseltsidel ka keskmised kindlustushüvitised, millest tulenevalt tasub lepingut sõlmides mõelda läbi ka hüvitispiirini tehtavad kindlustused, kuna praeguses olukorras võib juhtuda, et ka hüvitispiiri summa jääb taastamistööde tarbeks liiga madalaks.

„Väga oluline on lisaks enda kodule õige kindlustuskaitse valimisele teha seda ka ettevõtete kindlustamise puhul,“ toonitab BTA kindlustus. Täpsemalt tuleks Stööri sõnul siinkohal tähelepanu pöörata taastamistöödeks määratud summale, arvestades sealjuures ka võimaliku alakindlustuse määraga. Üheks võimaluseks on kliendil seda ise otse kindlustusseltsilt uurida või kui klienti esindab kindlustusmaakler, tuleks sellekohast infot temalt küsida. Seda nii uue kindlustuslepingu sõlmimisel kui ka olemasoleva pikendamisel.

Artikkel on avaldatud Äripäevas  ja Kinnisvarauudistes

{{coveredPopup.title}}

{{coveredPopup.description}}

{{item.badge}}
{{item.title}}
{{formattedPrice(item.price)}}
{{item.title}}
{{sparsePrice(price, true)}} €

{{coveredPopup.title}}

{{coveredPopup.descriptionCasco}}

{{coveredPopup.descriptionMtpl}}

Omavastutus Kasko
{{transform.translate(title)}}{{value}}
Kindlustuskaitsed

Hüvitame BTA kindlustuses liikluskindlustuse sõlminud isiku poolt tekitatud liikluskahju ning ravikulud raviasutuses kolmandatele isikutele (teiste sõidukite omanikud, jalgratturid, jalakäijad) ja kahjustused kolmandate isikute varale.

{{coveredInfoTextMtplWithRoadAssistance}}

{{coveredPopup.title}}

{{coveredPopup.description}}

{{translation('one_property_covered_deductible')}}{{coveredPopup.deductible}} €
{{translation('one_property_covered_risks')}}
{{localized(value.tooltipDescription)}}

{{coveredPopup.coveredContent.title}}

{{coveredPopup.coveredContent.description}}

{{item.title}}
{{coveredPopup.formattedPrice(item.price)}} €accident_one_day_per_person
{{localized(risk.title)}}
{{coveredPopup.sparsePrice(price, true)}} €

Telli meeldetuletus

{{productReminderMessage}} {{productReminderDate}}.

Olen nõus saama BTA eripakkumisi ja uudiskirju
popup_year_of_driver_license
btar_popup_vehicle_data

{{ fieldsPopupHeading }}

{{ cmsFields.youngestDriver.label }}
btar_age_not_in_range
no_youngest_driver_age_error_message
{{ cmsFields.drivingExperience.label }}
no_driving_experience_error_message
{{ cmsFields.territory.label }}
no_territory_error_message
{{ cmsFields.drivingExperienceLessThanThreeYears.label }}
no_driving_experience_lt_3_years_error_message
{{popup.textTitle}}
Palun oota!

Meil läheb üks hetk, et kalkuleerida Sulle parim pakkumine.

Lisa sõiduki fotod

Piltide üleslaadimine on imelihtne! Lae sõiduki pildid kohe üles ja täielik kindlustuskaitse on tagatud.

Cookie
Küpsiste
Cookies Settings
Küpsiste seaded
See veebisait kasutab küpsiseid, mis on veebisaidi toimimiseks hädavajalikud.
Teie nõusolekul võib see veebisait kasutada lisaks statistilisi ja turundusküpsiseid.

Kui nõustute kõigi küpsistega, klõpsake palun "Lubada".
Kui soovite küpsistest keelduda, klõpsake palun "Ma ei ole nõus". Saate oma eelistusi hallata, klõpsates nuppu "Küpsiste haldamine".

Lisateavet leiate meie küpsiste eeskirjast
Lisateavet leiate meie
küpsiste eeskirjast

Funktsionaalsuse parandamise (vajalikud) küpsised

Antud küpsised on vajalikud veebilehe toimimise tagamiseks ning neid ei saa deaktiveerida. Need küpsised saab jaotada sessiooni ja püsiküpsisteks, mis ei säilita isikut tuvastavat informatsiooni. Sessiooni küpsised kustutatakse niipea kui lahkute käesolevalt veebilehelt.


Statistika küpsised

Antud küpsiseid kasutatakse veebilehe ja andmevoo allikate kasutamise hindamiseks, et saada veebilehe toimimise parendamiseks vajalikku informatsiooni. Antud küpsised aitavad meil määrata, millised veebilehe jaotised on kõige populaarsemad ning millised on kasutajate harjumused lehe kasutamisel. Selleks otstarbeks me kasutame Google Analytics statistikamootorit. Kogu kogutud informatsioon on anonüümne ning see ei võimalda Teie tuvastamist.


Turunduse küpsised

Antud kolmandate osapoolte küpsiseid kasutatakse personaliseeritud reklaami näitamiseks vastavalt Teie soovidele. Me kasutame küpsiseid, mis aitavad meil koguda informatsiooni Teie lehe kasutamise harjumuste kohta ning võimaldavad meil teada saada Teie huve, et saaksime näidata Teile ainult neid reklaame, mis vastavad Teie kasutamise harjumustele. Kui Te ei soovi näha mingit reklaami, siis jätke antud valik märkimata.