Iga viies liiklussurm saab alguse promillidest

25.06.2025

Iga viies liiklussurm saab alguse promillidest

Jaanipäev on aeg, mil kogu Eestis süüdatakse lõkked ja grillid kuumenevad. Paraku kaasneb selle suvise pidustusega ka süngem pool – liikluses hukkunute ja vigastatute arvu tõus. Juuni troonib juba aastaid alkoholi mõju all toimunud liiklusõnnetuste mustas statistikas ning iga viies liiklussurm meie teedel saab alguse promillidest.

Sõiduõpetaja ja BTA Kindlustuse kahjukäsitleja Tõnis Adra sõnul tähendavad need numbrid praktikas seda, et eelmisel aastal põhjustasid vähemalt 16 surma juhid, kes ei suutnud või ei tahtnud teha lihtsat, aga elupäästvat otsust – mitte sõita purjus peaga. „Alkoholi tarvitamine ja sõiduki juhtimine ei sobi kokku. Isegi väike kogus alkoholi, alla 0,5 promilli, vähendab oluliselt reaktsioonikiirust, otsustus- ja tähelepanuvõimet,” toonitab Adra. „Enesekindlust tuleb juurde, aga tegelik juhtimisvõime väheneb. See on ohtlik kombinatsioon.”

Transpordiameti andmetel toimus eelmisel aastal Eestis 1914 inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles hukkus 69 ja vigastada sai 2156 inimest. Sealjuures liikluses hukkunute arv miljoni elaniku kohta kasvas vaid Eestis, samal ajal kui naaberriikides see vähenes. Esmakordselt oli ka Leedus liiklussurmade arv miljoni elaniku kohta väiksem kui Eestis. Norras ja Rootsis hukkub aastas teedel üle kahe korra vähem inimesi miljoni elaniku kohta kui Eestis.

Suurem murekoht meie teedel on ka kergliikurite ja jalgratturite kasvav roll õnnetustes – just nemad on suvekuudel liikluses kõige haavatavamad. 2024. aastal sattus liiklusõnnetusse 130 alkoholijoobes kergliikurijuhti ja 56 joobes jalgratturit. „Me ei saa rääkida ainult autojuhtidest – tõukerataste, elektrirataste ja jalgratastega liiklevad inimesed unustavad tihti, et ka nemad on osa liiklusest. Alkohol ei tee erandeid,” rõhutab Adra.

Joobes juhid põhjustavad tuhandeid eurosid kahju

BTA kindlustusstatistika kinnitab joobes juhtide ohtlikkust mitte ainult eludele, vaid ka rahakotile. 2024. aastal hüvitas BTA kokku 52 liiklusõnnetuse kahjud, mille põhjustasid alkoholijoobes juhid. Nende kogukahju ületas 208 000 eurot. Kindlustus hüvitas need kahjud kannatajatele, ent nõudis need omakorda joobes juhtidelt tagasi.

„Need juhtumid ulatuvad mõnest tuhandest kuni kümnete tuhandete eurodeni. On juhtumeid, kus joobes juht hävitas teise inimese auto, põhjustas vigastusi või rikkus tänavamärgistuse. Kahjude kõrval on aga iga õnnetus traagiline ka moraalses plaanis – sageli on kannatanuteks süütud inimesed ja nende vara,” kirjeldab Adra.

Alkohol ei kao verest hetkega – isegi kahe klaasi veini järel tuleb oodata tunde

Paljud eksivad eeldusel, et paar tundi und lahendab kõik. Tegelikult lagundab maks keskmiselt vaid 7–10 grammi alkoholi tunnis. Näiteks kahe klaasi veini (300 ml) järel on 60-kilogrammise naise kehas ligikaudu 0,9 promilli, mis vajab vähemalt 6–9 tundi, et nullini jõuda. 90-kilogrammine mees jõuab nullini umbes 3–5 tunni jooksul, kuid sedagi aega mõjutavad lisaks inimese maksa tervis, ensüümide aktiivsus, une ja stressi tase ning see, kas enne joomist söödi.

„Meie liikluses kehtiva nulltolerantsi mõte on lihtne: kui sa tarbid alkoholi, ära istu rooli, ükskõik mis sõidukiga,” selgitab Adra. „Seda tuleks silmas pidada ka jaanipäeva hommikutel, kui inimesed usuvad ekslikult, et magasin välja ja kõik on korras. Tegelikult ei pruugi olla.”

„Kui istud purjus peaga rooli või ratta selga, ei riski sa ainult enda eluga, vaid ka oma pere, sõprade ja kõigi teiste liiklejate turvalisusega. Elu on kordumatu väärtus, mida ei saa kindlustuse summas mõõta,” ütleb Adra ja paneb kõigile juhtidele südamele, et ära juhi, kui oled tarvitanud alkoholi – olgu see auto, tõukeratas või jalgratas. „Planeeri ette, vali kaine juht või kasuta ühistransporti. Või jää lihtsalt paigale. Sest kui jood, siis ära sõida.”

  • Liikluskindlustuse lepingutes on joobes juhil põhjustatud õnnetused välistavaks tingimuseks – ehk kannatanuile hüvitatakse kahjud, kuid need nõutakse süüdlaselt ehk joobes juhilt kõik tagasi.
  • Näide mullusest õnnetusest: raskes joobes juht põhjustas liiklusõnnetuse, milles õnneks ükski inimene vigastada ei saanud, kuid kannatada sai traktor, millest purjus juht üritas mööda sõita. Tagajärjeks oli üle 37 000 euro ulatuv remondiarve, mis tuli purjutajal kinni maksta. Lisaks lükkas traktori remont edasi kriitilise tähtsusega põllutööd

Vaata kõiki

Õuehooaeg on täies hoos! Soojad ilmad ja kuum grill nõuavad valvast pilku
15.07.2025
Mõõdame liiklusrikkumisi, aga kas muutub ka käitumine?
03.06.2025
Rahvusvaheline arstide arvamus: uus võimalus BTA kindlustusega
06.02.2025
Liikluskindlustuses hakkavad 1. detsembrist kehtima olulised muudatused
01.12.2024
Ekspert annab nõu: kaitse oma kodu sügistormide kahjude eest
26.11.2024
BTA kindlustus kinkis Viljandi lastele uue jalgrattaõpperaja
06.11.2024
Hiiumaal avati koguperepäevaga uuenduslik rattasõidu õpperada lastele ja noortele
29.08.2024
Tuleohutuse ja kodukindlustuse tähtsus
26.09.2023
Kuidas valida õige kodukindlustus enda kodu jaoks?
12.06.2023
See veebisait kasutab küpsiseid, mis on veebisaidi toimimiseks hädavajalikud.
Teie nõusolekul võib see veebisait kasutada lisaks statistilisi ja turundusküpsiseid.

Kui nõustute kõigi küpsistega, klõpsake palun "Lubada".
Kui soovite küpsistest keelduda, klõpsake palun "Ma ei ole nõus". Saate oma eelistusi hallata, klõpsates nuppu "Küpsiste haldamine".

Lisateavet leiate meie küpsiste eeskirjast