Akuseadmete tulekahjud Eestis: 93 juhtumit 3 aastaga
Akuseadmete tulekahjud Eestis: 93 juhtumit 3 aastaga
Akuseadmete osakaal meie igapäevaelus kasvab kiiresti, kuid sellega käsikäes kasvab ka akudest tingitud tulekahjude arv. Päästeameti andmetel registreeriti viimase kolme aasta jooksul Eestis 93 akudest põhjustatud hoonetulekahju. Suurt osa neist oleks saanud ennetada teadliku kasutamise ja ohutusnõuete järgimisega.
Akuseadmed on saanud igapäevaelu osaks
BTA Kindlustuse vastutuskindlustuse tootejuht Gerli Mae-Vello selgitab, et elektritõukerattad, tööriistad, akupangad ja isegi kodused päikesepaneelide salvestussüsteemid on tänaseks paljudes majapidamistes tavalised.
„Akud on tehnoloogiliselt keerukad ja nende kasutamine eeldab, et kasutaja teab, kuidas neid õigesti laadida, hoiustada ja hooldada. Ilma vajalike teadmisteta võivad kasutusvead viia ohtlike olukordadeni, kuid suuremat osa neist saab ennetada lihtsate käitumisjuhiste järgimisega,“ rõhutab Mae-Vello ennetuse tähtsust.
Akude põhjustatud tulekahjude arv on kasvamas
Päästeameti andmetel registreeriti kolmel viimasel aastal 93 akude põhjustatud tulekahju ja 18 tuleohtu. 2025. aasta esimese kahe kuuga on lisandunud veel 6 tulekahju ja 1 ohtlik olukord. Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Tuuli Taavet märgib, et aastas registreeritakse keskmiselt 30–40 juhtumit, kuid tegelik arv võib olla suurem.
„Väiksemad põlengud või olukorrad lahendavad inimesed sageli iseseisvalt ja need ei jõua ametlikku statistikasse,“ selgitab Taavet.
Mis tüüpi akuseadmed on enim ohustatud?
Päästeameti hinnangul põhjustavad probleeme väga erinevad akuseadmed. „Elektritõukerataste, elektrijalgrataste ja tasakaaluliikurite akud on põhjustanud märkimisväärse hulga intsidente. Ka kodutehnika – näiteks sülearvutid, telefonid, mänguasjad ja tolmuimejad – samuti tööriistad, nagu akutrellid ja saed, on olnud tulekahjude algallikaks,“ loetleb Taavet.
Kõige suuremad põlengud on seotud just sõidukite, akupankade ning päikesepaneelide salvestusakudega.
Liitiumakude kustutamine on keerulisem
Liitiumakud on päästetöödel eriti keerulised, kuna rikke korral võib vallanduda keemiline ahelreaktsioon, mida on raske peatada. „Tavaline tegutsemisviis on aku täielik kastmine vette. Probleemid süvenevad, kui akud on paigaldatud statsionaarselt – näiteks laadimisjaamadesse –, kus eemaldamine on keeruline ja põlemisel eralduvad plahvatusohtlikud gaasid,“ selgitab Taavet.
Levinumad akudega seotud ohud
Suurimad ohud akude kasutamisel tulenevad kindlustuse ja Päästeameti ekspertide sõnul sageli sellest, et inimesed ostavad tundmatu päritoluga, ilma CE-märgistuseta seadmeid, mille ohutus pole tagatud. Teiseks probleemiks on vigased, niiskust saanud või muul moel kahjustatud akud, mille kasutamine võib viia süttimiseni. „Paraku on ka juhtumeid, kus seadmeid modifitseeritakse iseseisvalt, teadmata, et see suurendab oluliselt tuleohtu. Samuti on riskantne laadida akusid vales keskkonnas – näiteks liialt kuumas, niiskes, halvasti ventileeritud ruumis või päikese käes. Tuleoht suureneb, kui kasutatakse mittesobivaid laadijaid, laetakse seadmeid üle või jäetakse need järelvalveta tööle,“ rõhutab BTA Kindlustuse tootejuht ja lisab, et sama kehtib ka mobiiltelefonide ja tahvelarvutitega, mida ei tohi laadida umbses kohas, näiteks voodis või diivanil.
Kuidas akudega seotud õnnetusi ennetada?
Akude turvaliseks kasutamiseks soovitavad eksperdid:
- Kontrolli akusid regulaarselt – ära kasuta pundunud, lekkivaid või vigastatud akusid.
- Laadi ainult tootja poolt soovitatud laadijaga ning viibi laadimise ajal kodus.
- Ära lae seadmeid pehmetel pindadel (nt voodis või diivanil) või evakuatsiooniteedel.
- Ära lae akut kohe pärast külmast toomist – lase sellel toasoojaks soojeneda.
- Eemalda laadija seinast, kui laadimine on lõppenud.
- Hoia akusid kuivas, jahedas ja hästi ventileeritud kohas, eemal soojusallikatest.
- Vajadusel kasuta tulekindlaid hoiustamiskaste või -kotte.
Kasutuskõlbmatud akud tuleb suunata käitlusse
„Kui aku on pundunud, lekib, haiseb või näeb kahjustatud välja, tuleks see viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumispunkti,“ rõhutab Taavet. Vanad akud võib tagastada müügikohta või viia jäätmejaama – eraisikutelt võetakse neid vastu tasuta. Ohtlike jäätmete kogumispunktid leiab veebilehelt kuhuviia.ee
Vastutustundlik käitumine tagab turvalisuse
BTA Kindlustuse tootejuht Gerli Mae-Vello rõhutab: „Akude ja nendega seotud seadmete turvaline käsitsemine nõuab tähelepanu, teadlikkust ja vastutustunnet. Nii saab tagada mitte ainult koduste seadmete töökindluse, vaid ka turvalisuse kõigile, kes seal viibivad.
BTA kodukindlustuse kohat loe lähemalt: https://www.bta.ee/era/kodukindlustus
{{coveredPopup.description}}
{{coveredPopup.descriptionCasco}}
{{coveredPopup.descriptionMtpl}}
Hüvitame BTA kindlustuses liikluskindlustuse sõlminud isiku poolt tekitatud liikluskahju ning ravikulud raviasutuses kolmandatele isikutele (teiste sõidukite omanikud, jalgratturid, jalakäijad) ja kahjustused kolmandate isikute varale.
{{coveredInfoTextMtplWithRoadAssistance}}
{{coveredPopup.description}}
{{coveredPopup.coveredContent.description}}
Sisene iseteenindusse
{{popup.textDescription}}
Tutvu iseteeninduses oma kehtivate poliisidega BTA-s. Iseteenindus on saadaval vaid eraklientidele.
{{transform.translate(infoPopupForProduct.monthly.description)}}
{{transform.translate(infoPopupForProduct.fixed.description)}}
{{productReminderMessage}} {{productReminderDate}}.
{{sessionTimeout.formattedTime}}
Märgi siia kindlustusväärtuse summa, milleks on summa mis on vajalik samasuguse asja soetamiseks, võttes mõistlikult arvesse amortisatsioonist tulenevat asja väärtuse vähenemist.
{{vehicleSumInsuredLimits.limitText()}}
btar_need_provide_vehicle_engine_capacity_description
btar_need_provide_vehicle_engine_power_description
btar_need_provide_vehicle_full_weight_description
btar_need_provide_year_of_manufacture_description
btar_need_provide_administrative_code_description
need_provide_driver_license_description
Meil läheb üks hetk, et kalkuleerida Sulle parim pakkumine.
Teie nõusolekul võib see veebisait kasutada lisaks statistilisi ja turundusküpsiseid.
Kui nõustute kõigi küpsistega, klõpsake palun "Lubada".
Kui soovite küpsistest keelduda, klõpsake palun "Ma ei ole nõus". Saate oma eelistusi hallata, klõpsates nuppu "Küpsiste haldamine".
Lisateavet leiate meie küpsiste eeskirjast Lisateavet leiate meie
küpsiste eeskirjast
Antud küpsised on vajalikud veebilehe toimimise tagamiseks ning neid ei saa deaktiveerida. Need küpsised saab jaotada sessiooni ja püsiküpsisteks, mis ei säilita isikut tuvastavat informatsiooni. Sessiooni küpsised kustutatakse niipea kui lahkute käesolevalt veebilehelt.
Antud küpsiseid kasutatakse veebilehe ja andmevoo allikate kasutamise hindamiseks, et saada veebilehe toimimise parendamiseks vajalikku informatsiooni. Antud küpsised aitavad meil määrata, millised veebilehe jaotised on kõige populaarsemad ning millised on kasutajate harjumused lehe kasutamisel. Selleks otstarbeks me kasutame Google Analytics statistikamootorit. Kogu kogutud informatsioon on anonüümne ning see ei võimalda Teie tuvastamist.
Antud kolmandate osapoolte küpsiseid kasutatakse personaliseeritud reklaami näitamiseks vastavalt Teie soovidele. Me kasutame küpsiseid, mis aitavad meil koguda informatsiooni Teie lehe kasutamise harjumuste kohta ning võimaldavad meil teada saada Teie huve, et saaksime näidata Teile ainult neid reklaame, mis vastavad Teie kasutamise harjumustele. Kui Te ei soovi näha mingit reklaami, siis jätke antud valik märkimata.